Cappy Olayına Reel Bakış

Geçtiğimiz günlerde yaşanan bozuk meyve suyu probleminden sonra, Cappy için hemen linç kampanyası başlatıldı. Gelin, olaylara  bir de başka bir çerçeveden bakalım. Olayı sadece kutunun içinde oluşan rezalete bakarak yargılarsanız, marka burada hatalı demekte haklısınız. Ama olaya geniş bir açıdan bakarsak üreticinin fazla bir suçu olmadığı görebilirsiniz.

tetrapak-logo

Öncelikle şunu belirteyim ki kapağı açılmamış bir Tetra Pak kutusu, içinde sakladığı ürünü 6 aydan 1 yıla kadar her türlü dış etkiden korur. Kapak açıldıktan sonra ise ürünün kullanım süresi 3 gündür. Bu durum aynı şekilde kutu meyve sularında da geçerli. Fotoğraflarda da görüldüğü gibi bozulmaların bir çoğu kapak kısmından itibaren oluşmuştur. Böyle durumlarda önce üretilmiş olan partinin numunelerine bakılır bozulma var mı yok mu diye sonra ürünü aldığınız yerin diğer stoklarındaki ürünlere bakılır bozulma var mı yok mu diye. Yaşanan tek sorun için tüm ürünleri suçlamak yanlış olacaktır. Ürün Carrefour’dan alınmış ve kim bilir hangi koşullarda taşınarak Cafferfour’a getirilmiş.

 

Bir meyveyi manavdan aldığınızda evinizde normal şartlarda ne kadar süreyle saklayabilirsiniz?  Manavdan aldığınız meyvelerin evde kısa sürede tüketilmesi gerekmektedir. Ortalama bir hafta içinde tüketilmeyen meyveler yavaş yavaş bozulabilmektedir.

Ürün, üreticiden fabrikaya toplu bir şekilde gelmektedir. Fabrikaya gelen tonlarca ürün arasında ham ve çürük meyve olma olasılığı da yüksektir. Bu süreçte fabrika, bozuk meyveleri ayıklar ve sonrasında iki kademeli bir yıkama işlemi uygular. Yıkama işlemi sonrası da üretime geçer.

 

Bir çok gıda gibi meyve suları da mikroorganizmalardan dolayı bozulabilmektedir. Meyve suları katkı maddesi içermeyen ürünler olduğu için meyve suyunun hava ile teması ve uygun ortamda (-1 ve +1 derece arası) saklanmaması bozulmasına neden olabilir. Bu da ürünlerin saklama koşullarında zafiyet olduğunu gösterir.  Aynı şekilde güvenli olarak üretilmiş bir ürün bile taşıma ve rafta sergileme esnasında zarar görebilir.

 

Yaşanan bu sorunun tamamını Cappy’ye yıkmak haksızlık olacaktır. Yaşanan sorunun asıl nedeni yukarda anlattığım sebeplere dayanmaktadır.

 

Nelere dikkat etmeliyiz.

-Alışveriş yaparken ambalaj üzerinde üretim tarihi yazan ürünleri almalıyız. (Türk Gıda Kodeksi Etiketleme Tebliğine göre meyve suları dahil bütün gıdaların etiketlerinin üzerinde son kullanma tarihlerinin yazılması mecburi, üretim tarihlerinin yazılması ise ihtiyaridir. Yani firmalar isterlerse yazabilirler.)
-Paketi zedelenmiş ürünleri almamalıyız.
-Saklama koşullarına güvenmediğimiz perakendeciden ürün almamalıyız.
-Ürünü açtıktan sonra 2 gün içinde tüketmeliyiz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir