Dijital Pazarlama ve Content

En basit tabirle firma veya markanın, dijital kanallarda pazarlanma sürecine dijital pazarlama denir. Peki nedir bu dijital kanallar. Tüketicilerin internet üzerinde interaktif bir şekilde var olduğu tüm alanlar pazarlamacı için dijital bir kanaldır. Bu kanallara gelirsek eğer,

Facebook, Twitter, Instagram gibi sosyal medya platformları
Ürün tanıtımı yapılan bloglar ve web siteleri
İlgili tüketiciye ulaşmak için E-mail pazarlaması
Tüketici isteklerinin incelendiği forumlar
gibi kanallar incelenerek gerekli datalar toplanır, işlenir ve reklam olarak tüketiciye sunulur.

veriler

Dijital reklamcılık, başta sosyal medya olmak üzere çok sayıda platform ile hedef kitleye ulaşma ve potansiyel müşterileri arttırma olanağı sağlar. Bu işi yapan uzmanlar markanın geleneksel pazarlama stratejilerini, dijital alana entegre ederek reklam aksiyonlarını test eder ve markayı daha üst konumlara taşımaya çalışır.

 

Tüketiciye her kanaldan entegre bir şekilde ulaşan omni-channel pazarlama, perakende sektörünün en iyi arkadaşı olmak üzere. Pazarlama uzmanlarının sosyal medyayı pazarlama stratejisi olarak kabul etmek yerine kanal olarak görmesi ile değişen dengeler tüketiciyi boğmadan yaklaşmayı sağlıyor. Haliyle bigdata’da biriken veriler pazarlamacının da en iyi dostu olma yolunda ilerliyor.

 

Tüketicinin reklamlardan sıkıldığı bir döneme doğru giriyoruz. Geleneksel pazarlamadan örnek vermek gerekirse, dizi ve film aralarında reklamları zaplayan  tüketiciler şimdi internette. Bu tüketiciler artık her yerde reklam görmekten sıkılmaya başladı. Adblocker gibi yayınlarla reklamların önüne geçmeye başladı bile. Tüketicinin reklamdan sıkılması demek oluşturduğunuz reklamın radara yakalanması ve reklamın hiç olması demek oluyor. Bu durumda tüketiciyle duygusal bağ kurarak satın alma kararlarını etkileyebilirsiniz. Sosyal medya artık direk pazarlamadan öte tüketiciyle samimi bir bağ kurma alanı haline geliyor. Birikecek bu duygusal verilerle tüketicinin satın alma zamanı en doğru şekilde yakalanarak satın alma kararını etkileyecek taktiklerle tüketici satışa yönlendirilir. Bilinç altına ürün tohumları ekip ileriye dönük bilinirlik yatırımları yapmak da dijital pazarlama örneklerinden biridir.

Magna Global’ın verilerine göre, dijital reklam harcamaları 2016 yılında toplam reklam bütçelerinin yüzde 36’sını oluştururken, TV’nin yüzde 37’lik pazar payını neredeyse yakaladı. 2017 yılında dijital reklam yatırımlarının dünya çapındaki TV medya satın almalarını geride bırakması bekleniyor. Dijital medya satın almalarının en önemli büyümesi ise programatik alanında yaşanması öngörülüyor.

Bu durumda ortaya dijital pazarlamanın geldiği son nokta olan programatik devreye giriyor. Nedir bu programatik dediğinizi duyar gibi oluyorum. Yine en basit tabirle kullanıcıların davranışlarını analiz etme ve bu  doğrultuda onları tasnif ederek belirlenmiş reklamları gösterme imkanı sunan reklamcılık teknolojisidir. Reklam verenlere önceden alınmış cookiler sayesinde hedef kitlelerine 50 milisaniye içinde ilgili reklamın gösterilmesi imkanı sunan bu teknoloji hayatımıza girmiş bulunuyor. Bunula birlikte birçok yeni terim de hayatımıza girmiştir.

Sonraki yazımda bu terimleri açıklıyor olacağım. Siz de hangi reklamlara ilgili olduğunuzu, hangisine karşılık vermediğinizi yorum olarak yazarsanız burada da küçük bir araştırma yapmış oluruz.

 

 

Content hala king, hala kral ama her zamankinden daha güçlü olması gerekiyor…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir