Facebook Bizi Bizden İyi Tanıyor

Yılların data birikimi işin içine girince bunu kabul etmemek olmazdı. Facebook’a verdiğimiz kişisel bilgiler sayesinde Facebook bizi yakın arkadaşlarımızdan, dostlarımızdan, ailemizden iyi tanır hale geldi. Tabi bu bilgileri bir anda vermedik biz Facebook’a, zamanla oldu bunların hepsi. Paylaştığımız görseller, beğendiğimiz durum güncellemeleri, videolar, içinde olduğumuz gruplar Facebook’un bizi tanımasını sağladı. Hakkımızda o kadar çok şey ekledik ki Facebook ne zaman hangi reklamı karşımıza çıkaracağını ayarlayabiliyor.

Geçenlerde yeni evli, eşi hemşire olan bir arkadaşımla sohbet ediyorduk. Eşi Çanakkale’de görev yapıyor, kendisi İstanbul’da çalışıyor, eş durumundan tayin bekliyorlar şu aralar. Neyse burayı geçiyorum. Eşi arkadaşımı, Facebook’ta bir sayfanın duygusal, çiçekli bir fotoğraf ile etiketliyor. Fotoğrafın altına yapılan yorumlardan sonra arkadaşımın zaman tüneline çiçek firmalarının reklamı düşmeye başladı. Arkadaşım bu durumu hayretler içinde karşıladı tabi ki bu konular hakkında bilgisi olmadığı için. Kendisine Facebook’taki profiline eklediği bilgiler sayesinde Facebook’un bu reklamı gösterdiğini anlatınca yazının başlığı olan cümleyi “Facebook bizi bizden iyi tanıyor” dedi. Tabi ardından da o çiçek siparişini verdi.
Facebook_Çiçek_reklamı

Facebook reklam algoritmasına göre Facebook’ta ilişkisi var, evli gibi bir ilişki durumu belirtirseniz, ilişkisi olanların ilgilenebileceği kategorisine alıyor sizi. Reklam verene de bu bilgileri satarak size ulaşmasını sağlıyor. Durum bundan ibaret. Reklamlar hayatımızın kaçınılmazı haline gelmişken, bu duruma öfkelenip ben bu tarz bilgiler paylaşmam demekte oldukça enteresan olacaktır. Hiçbir şey paylaşmasak da hakkında kısmındaki yaşanılan şehir, eğitim durumu, tutulan takımın eklenmesi gibi bilgiler bile reklam verenin bize ulaşması için yeterli bir bilgi. Bunları paylaşmıyorsanız bile Facebook’a kayıt olurken verdiğiniz cinsiyet, yaş gibi bilgiler reklamlara maruz kalmanıza sebep oluyor.

Facebook-Reklam-Hedefleme

Bu anlattıklarımı birçoğumuz biliyor tabi ki, Facebook’ta web sitesi dönüşümlerinden tutun dinamik reklamlara kadar yaklaşık 14 reklam modeli bulunmakta. Biliyorsunuz ki Facebook milyarlarca insanı içinde bulunduran Dünya’nın en büyük sosyal ağı. Markanız tüm insanları ilgilendiren bir konu olamayacağı için reklam hedeflemesi de üzerinde düşünülmesi, araştırılma yapılması gereken bir konu. Öyle 3 lira 5 lira verip gönderi öne çıkarmakla olacak iş değil. Markanız için reklam veriyor ve bundan iyi bir dönüş alamıyorsanız, reklam veren olarak yapmanız gereken reklam modellerine küçük küçük bütçeler ayırıp, testler yapmanız. En iyi dönüşüm aldığınız reklam modeline göre de reklam stratejinizi belirmeniz. Tabi ki bir tek bununla da bitmiyor. Hedeflemenizle alakalı da bir görsel seçmeniz gerekiyor. Bu görseli oluştururken dikkat etmeniz gereken konulardan biri de görsel üzerindeki yazı miktarı. Eğer yazılar görselde çok fazla yer kaplıyorsa, reklamınız hedef kitlenizin tamamına ulaşamayacaktır. Reklam vermeden önce Facebook’un üzerindeki metin kontrolü için oluşturduğu aracı kullanarak bunu ölçebilirsiniz. Buyurun bu da linki: https://www.facebook.com/ads/tools/text_overlay Siteye girdiğinizde yükle kısmına kullanmak istediğiniz reklam görselini yükleyerek görsel metin derecesine bakabilirsiniz bu araç kitlenize sağlıklı bir şekilde ulaşmanızı sağlayacak yollardan birisidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir