Growth Hacking Nedir?

Growth Hacking, özetle; bir proje çıkmadan önce en doğru ve verimli analizler ile birlikte projenin en kısa sürede en yüksek performansı vermesi demektir. 2010 yılında Sean Ellis tarafından ortaya atılan bir kavram olan Growth Hacking hakkında günümüzde konferanslar düzenleniyor, kitaplar yazılıyor. Madem güncel ve yeni bir iş alanı o halde biraz da biz araştıralım.

m1

Kimdir bu Growth Hackerlar? Stratejist, Dijital Pazarlama Uzmanı, Proje Yöneticisi, Analist, Sosyal Medya Uzmanı gibi unvanları kendisinde toplamış kişilerdir. Bu kişiler iletişimin bütününü görebilirler. Bütünü görmekte ilerlemeyi hızlandırır, sorun çözümünü kolaylaştırır. Proje Yöneticisi’nin başarılı bir dijital pazarlama süreci gerçekleştirebilmesi için, Analist’in hazırladığı veriler kullanılabilir. Analistlerin verileri çektiği bir kaç aracı sizinle paylaşayım:
araçlar1

•Foxmetrics
•Colibri
•Unbounce
•Trak.io
•Crazyegg

Bu araçlar genel olarak projenin sitesinin geliştirilebilir yanlarını ortaya çıkaracaktır. Tabi bir çoğunun ücretli olduğunu da önceden belirteyim. Performans ölçümü, reklam kampanyaları oluşturma, müşteri analizi, rapor oluşturma ve site dolaşım analizleri yaparak düzenlemeler yapılmasını sağlayacaktır. Ziyaretçi almayan sitelerde, kullanılmayan özelliklerde, düşük bütçeli projelerde, projeyi büyütme çalışmalarında şu aralar oldukça kullanılan bir pazarlama stratejisidir. Kısaca Growth Hacking ile en kısa sürede, düşük maliyetle projeye yaratıcı çözümler üreterek projenin yüksek performans vermesini sağlayacak stratejiler oluşturur. Tabi bunlarla kısıtlamamak gerekiyor bu pazarlama taktiğini, aklınıza gelen taktikleri yorumda paylaşabilirsiniz.

growth
Sözü fazla uzattım örnekle cümlelerimi tamamlıyorum.
Dropbox Referans Taktiği: 2007 yılında Drew Houston ve Arash Ferdowsi tarafından kurulan Dropbox 2009 yılına gelindiğinde sadık bir kullanıcı kitlesine ulaştı ama beklediği kadar büyüme sağlayamadı. Dropbox Growth Hackerları’nın uyguladığı referans taktiği ile arkadaşlarını davet eden kullanıcılara, uygulamayı yükleyen her arkadaşı için 250 mb ek alan vererek kullanıcı sayısı artırmayı hedefledi. 2013 yılında 175 milyona ulaşan kullanıcı sayısı taktiğin işe yaradığını gösteriyor. Dropbox’ın şuanki kullanıcı sayısı 500 milyonun üzerinde.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir