Instagram Hedef Kitle Oluşturma

Instagram Nedir?

Instagram 2010’da fotoğraf paylaşım uygulaması olarak hayatımıza girmiş bir sosyal medya platformu. 2012 yılında sosyal medya devi Facebook tarafından 1 milyar dolara satın alındı. Facebook’a satılmadan önce 30 milyon kullanıcısı vardı. 2019 yılı itibariyle Türkiye’deki kullanıcı sayısı 38 milyonun üzerinde. Instagram bugün yalnızca bir fotoğraf/video paylaşım uygulaması değil, aynı zamanda önemli bir reklam ve satış mecrası.

Instagramda Reklam Vermek

Instagram reklamları birçok marka tarafından kullanımı arttığı için Instagram hedef kitle oluşturma stratejisi de bir o kadar önem kazandı. Gelin kısaca instagram istatistiklerine bi göz atalım.

İstatistiklerden de görüldüğü üzere hepimiz instagram’da vakit geçiriyoruz. Ortalama 600 kişiyi takip ettiğimiz hesaplarda instagram bize tüm takip ettiğimiz kişi ve işletmelerin içeriklerini gösteremiyor. Bize tüm takip ettiğimiz kişi ve işletmelerin içeriklerini gösteremediği gibi bizim de içeriklerimiz tüm takipçilerimize gösteremiyor. Arka tarafta çalışan algoritma son güncellemeyle birlikte paylaştığımız içerikleri takipçilerimizin % 10’unun altına göstermeye başladı. Eğer bu %10’luk kesimden yeteri kadar etkileşim(beğeni, yorum, kaydetme, paylaşım) alırsak %10’un üzerinde bir gösterime doğru gidiyoruz.

Instagram Kullanıcı Davranış Analizi


Kullanıcı olarak bunlar bizim için çok önemli olmayabilir ama instagram işletme hesabı sahipleri için bu oldukça önemli. Instagram bu algoritmayla işletmelerin de reklam bütçesini artırmaya teşvik ediyor. Daha fazla reklam, daha fazla erişim. Instagram akışta ve hikaye kısmında ortalama 5 içerikten sonra reklam gösterimi yapılıyor. Reklam algoritmasıyla ilgili bir kullanıcı olarak beni hedef kitlesi olmadığım markaların reklamından rahatsız olduğumu belirtmek isterim. Algoritma benim yaşımı, cinsiyetimi, konumumu, ilgi alanımı biliyor ve bu datayı işletme sahipleriyle paylaşıyor. Peki işletme reklam yöneticileri nasıl böyle hatalı reklamlar yapabiliyor.

Şöyle bir düşünceye sahip olabilirler: kullanıcı bu ürünle/hizmetle daha önce ilgilenmemiş olabilir ama ya ilgilenirse? Gayet mantıklı bi düşünce fakat bir yere kadar. Burdaki süreci birkaç örnekle inceleyelim. 

Strateji: Ya ilgilenirse

Instagram Hedef Kitle Örnekleri

Olay1:
Kullanıcı: 28 yaşında, Erkek, İstanbul’da yaşıyor, Bekar, Mesleği: Art Direktör, Kiracı,  Gelir seviyesi 4500, İlgi Alanı: Gezi-seyahat-teknoloji olarak tanımlayalım.
Ürün Reklamı: Çocuk bakımını eğlenceli hale getirin.  …… ile bebeğinizi sağlıkla büyütün.
Sonuç: Herhangi bir aksiyon verilmeyen reklam.
Neden: Hedefleme aşamasında yeterli detay girilmemesi

Olay2:
Kullanıcı: 29 yaşında, Kadın, İstanbul’da yaşıyor,  Bekar, Mesleği:Öğretmen, Kiracı,  Gelir seviyesi 5.000, İlgi Alanı: Kitaplar, Psikoloji, Müzeler, Gezi-Seyahat olarak tanımlayalım.
Ürün Reklamı: İHA sistem Operatörü Eğitimi.  Drone teknolojileri birçok sektörde kullanılıyor. Kariyerinizde fark yaratmak istiyorsanız bu eğitimi kaçırmayın.
Sonuç: Herhangi bir aksiyon verilmeyen reklam.
Neden: Hedefleme aşamasında yeterli detay girilmemesi. Yüzlerce yanlış gösterim sonucu eğitime gelme potansiyeli olan kullanıcıların kaçırılması.

Olay3:
Kullanıcı: 34 yaşında, Kadın, Ankara’da yaşıyor,  Evli, Mesleği:Hemşire, Kiracı,  Gelir seviyesi 5.500, İlgi Alanı: -Sağlık-Çocuk Bakımı-Çocuk Eğitimi, olarak tanımlayalım.
Ürün Reklamı: Kendi İşinizi bugün kurun. Hazır ürünlü e-ticaret sitesi
Sonuç: Herhangi bir aksiyon verilmeyen reklam.
Neden: Hedefleme aşamasında yeterli detay girilmemesi. Yüzlerce yanlış gösterim sonucu ilgilenme potansiyeli olan kullanıcıların kaçırılması.


Olay4:
Kullanıcı: 30 yaşında, Erkek, İzmir’de yaşıyor,  Bekar, Mesleği:Mimar, Kendi evinde kalıyor,  Gelir seviyesi 12.000 TL, İlgi Alanı: Mimari-Resim-Sanat-İtalyan Mimarisi-Eğlence, olarak tanımlayalım.
Ürün Reklamı: Kadın Spor Ayakkabıları Şimdi %30 indirim ile galayol.com‘da.
Sonuç: Herhangi bir aksiyon verilmeyen reklam.
Neden: Hedefleme aşamasında yeterli detay girilmemesi. Yüzlerce yanlış gösterim sonucu ilgilenme potansiyeli olan kullanıcıların kaçırılması.

Olay5:
Kullanıcı: 26 yaşında, Kadın, Antalya’da yaşıyor,  Bekar, Mesleği:Turizm Otel Çalışanı , Kiracı, Gelir seviyesi 4.250, İlgi Alanı: Seyahat-Müzik-Dans-Dans Okulu olarak tanımlayalım.
Ürün Reklamı: Her an sizinle seyahata çıkmaya hazır çantalar şimdi %30 indirimde. Bu fırsatı kaçırmayın.
Sonuç: Site ziyareti aksiyonu verilen reklam. Marka bilinirliğinin başlangıcı oluştu. Kullanıcı seyahat yapmayı seven birisi olduğu için almayı düşünebilir.
Neden: Hedefleme aşamasında seyahat çantasını seyahat etmeyi seven kullanıcılar hedeflenmiş. Doğru hedefleme gösterim sonucu site ziyaret potansiyeli olan kullanıcılar yakalanmış. Bu kullanıcılar o an ürünü satın almamış olabilir ama markanın websitesini  ziyaret ederek dolaşım sağlandı. Bi sonraki reklamda bu kullanıcı satın almaya daha yakın olacaktır.


Her gün böyle yüzlerce milyonlarca görüntüleme almayan reklamlarla karşılaşıyoruz. Bu markalara maddi olarak zarar verdiği gibi reklamı ilgisiz kullanıcıya gösterdiği için manevi zarar da veriyor. 

Instagram Hedef Kitle Nasıl Belirlenir?

Reklam kurgusu hazırlanırken ürünün hedef kitlesini hazırlamayı basit bir iş olarak görmemek gerekiyor. Üzerinde düşünülmesi, bir kurgu yapılması gerekiyor. Tabi öncelikle bu durum neyin tanıtımını yaptığınıza göre değişiyor. Varsayalım bir saat satıyorsunuz bununla herkes ilgilenebilir ama bir bebek ürünü satıyorsunuz bunun için ebeveynleri hedeflemeniz gerekiyor. Her sektöre göre ayrı ayrı düşünülmesi gereken bir durum.Unutmayın ki pazarlama uzun zaman ve emek isteyen bir süreç,  bu sürecin doğru yönetilmesi markanın hedefine ulaşmasına yardımcı olacaktır.

Hedefiniz keskin, satışınız bol olsun.