KOBİ’ler İçin Sosyal Medya

Değerleri sürekli değişen günümüz ekonomisinde bir işletmenin büyümesinde müşterisi ile kurduğu iletişim müşterilerine vermiş olduğu hizmetteki başarısı kadar önemlidir. Bir işletme kaliteli mal üretip satabilir. Bunun yanında müşterileri ve hedef kitlesiyle iyi bir iletişim kuramıyorsa, bu müşterilerinin tatminsizliğine yol açar.

Günümüzde büyük markalar gerek online ve offline mecralarda gerek sahada attığı tüm adımları bir iletişim firmasının danışmanlığında gerçekleştirerek bu yolda profesyonel ilerleme gerçekleştirmektedir. Tabi bu işbirliği için iletişim firmalarına bazı ödemeler gerçekleştirmektedir.

kobiler için sosyal medya

KOBİ Nedir?

Yıllık kazancı ve çalışan sayısı belirli bir limitin altında olan Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler, yani kobiler bazı büyüme sorunları yaşamaktadırlar. Ülkenin içinde bulunduğu ekonomik sorunlar gerek işletmeleri gerekse müşterileri bazı ihtiyaçlarını ertelemeye ittiği için çift taraflı sorunlar yaşanmakta. Kobiler bu içinde bulunduğumuz zorlu ekonomik günlerde hinterlandını genişletmek zorundadır. Bunu gerek offline gerek online mecralarda pasif iletişim sergilemekten vazgeçerek bir dönüşüme giderek yapması gerekmektedir.

Nüfusun 59.36 milyon’u İnternet kullanıcısı, 52 milyon’u aktif sosyal medya kullanıcısı. Bu datayı yorumlamak çok da zor değil. İnternet ve sosyal medya kullanımı bu denli yüksekken kobinin müşteriyi sadece dükkan brandasından beklemesi oldukça yanlıştır. Müşteri artık internette, sosyal medyada. Müşteri sayını artırmak istiyorsan burada olmak zorundasın. Dükkanda oturarak olacak iş değil bu artık. Dijital tezgahını açıp, sosyal medya vitrinini tasarlayıp, hoş bir dil oluşturarak kullanıcının karşısına çıkmak zorundasın.

Kobiler Dijitalde Neler Yapmalı?

-Web sitesi yoksa web sitesi açmalı varsa websitesinin açılış hızını yükseltmeli, kullanıcı dostu bir görünüm kazandırmalı.
-Gerekli platformlarda sosyal medya hesapları oluşturmalı
-Sosyal medya hesapları için bütünsel bir iletişim planı hazırlamalı
-Kullanıcıların sorularına ve mesajlarına hızlı cevaplar vermeli
-Hedef kitleye bilgi verecek ve hedef kitlenin ilgisini çekecek içerikler hazırlamalı
-Google haritalarda offline mağazanın yerini belirlemeli
-Ürün ve hizmet pazarlaması için Sosyal medya ve Google reklamları ile kullanıcıya kendini göstermeli (Sevdiğim bir abimin güzel sözüyle burayı tamamlayayım: Görünmediğin mecrada var olamazsın)


Örneğin herhangi bir ev eşyası üreten ya da satan bir firmaysanız bu eşyaya ihtiyacı olan kullanıcıların sosyal medya davranışlarını düşünmeniz lazım. Facebook’da bununla ilgili hedef kitle araştırması yapmanız gerekmektedir. Eğer kısıtlı bir il-ilçeye hizmet veriyorsanız Facebook reklamları ile konum bazlı hedeflemeler yaparak doğrudan hedef kitlenize ulaşabilirsiniz. Ya da Google’da neler aradıklarını ve nasıl sonuçlar gördüklerini de mutlaka inceleyin. 

Bunları ve dahasını kendi başınıza yapmak yerine bir bilenden destek almalısınız.