Kriz Dönemi Bilgi Kirliliği

Bilgiye ulaşım süresinin çok hızlı olduğu çağımızda, internet kullanımına dikkat etmeyen kullanıcıların bilgi kirliliğine, yanlış bilgiye maruz kalmaları içten bile değil. Özellikle geçtiğimiz günlerde Atatürk Havalimanı’nda meydana patlamada olduğu gibi kriz durumlarında yaşanan bilgi kirliliği ile toplum yanlış yönlendirilmektedir. Atatürk Havalimanı’nda meydana gelen patlamanın ardından İstanbul’da yaralıların sevk edildiği hastanelere kan ihtiyacı olduğu yönlendirmesi yapan kullanıcıların paylaşımları anında yüzlerce paylaşılarak insanların hastaneleri gereksiz bir şekilde meşgul etmesine neden olmuştur.

Kullanıcılar okudukları, duydukları haberleri araştırmadan haberin kendisinde yarattığı psikolojik etkiye göre habere kendi düşüncesini ekleyerek tepki verebiliyor. Bu durumlarda doğru haber almak isteyen kullanıcıları da engellemiş oluyor. Kullanıcıların yaptığı en büyük hatalardan bir kaçı tek bir kaynakla yetinmeleri ve araştırma yapmamaları. Belirli markalara ve kurumlara karşı özellikle karalama kampanyaları düzenlenmeye çalışılmakta olduğu için kriz durumuyla markayı yanlış bilgide ilişkilendirilip internet kullanıcılarına sunulabiliyor. Kriz durumlarının getirdiği çabuk inanma isteği, kullanıcını duygularına hitap ederek bilgiyi paylaşmaya yönlendirmektedir.

Patlama sonrası yaralılara ve turistlere “100$ vermezsen götürmem” diyen taksiciler olmuş. Ehliyeti olan herkesin taksici olabildiği ülkemizde böyle durumlar maalesef ki yaşanıyor. O gün orada yaralı yolcuları ücretsiz taşıyan arabasının koltuklarının kan içinde kaldığı olan yardımsever taksicilerin de olduğunu belirtmek gerekir. “Kısa mesafe gitmem in” diyen, bu işin eğitimini almamış taksicilerden hepimiz bıktık, hele ki bu isteği rica minnet söylemek zorunda olmak daha da kötü bi durum. El atılıp düzeltilmesi gereken bir meslek.

Aynı şekilde patlamada Türk Hava Yolları’ndan bileti olan bir yolcunun biletini erteletmek için çağrı merkezini arayıp bu istediğini dile getirdiğinde müşteri temsilcisinin bu işlemi gerçekleştirmek için 250$ ödeme yapması gerektiğini söylediği, ardından İngilizce çağrı merkezini aradığında ücretsiz bir şekilde ileri tarihe alması haberi genellenmemesi gereken bir durumdur. Olayın yaşandığı anda Türk Hava Yollarının resmi haber kaynakları yolcuların 28 Haziran 5 Temmuz arasında bilet değişikliği, iade ve iptalleri yapabileceklerini belirten yazı yayınladı.

İnternet trolleri ve tık alma çabası içinde olan siteler günümüzde bu gibi bilginin doğrudan sağlayıcıları haline gelmektedir. Hit çabasında olan haber sitelerinin sosyal medya editörleri genel olarak bir haberi yer belirtmeden son dakika haberiyle olayı abartarak kullanıcılara sunmaktadır.

Güvendiğiniz haber siteleri ve ajansların haberlerine itimat edin. Hem terör örgütlerinin maşası olmayın. Hem de sosyal medyada kirlilik yapmayın!

Daha güvenli, bilinçli, huzurlu bir Türkiye diliyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir