Mobil Uygulama Sektörü ve Reklam Optimizasyonu

Mobil Yükseliyor

Bir çoğumuz son yılları bu iki kelimeyi duyarak geçirdi. Duymasak ilginç olurdu. Görünen köy kılavuz istemez diye boşuna dememiş atalarımız. Mobil cihazların gelişimi, mobil işletim sistemlerindeki gelişmeler, web 2.0’ın hayatımıza adaptasyonu gelmek üzere olanın habercisiydi.

Dünyada akıllı cep telefonu kullanımının yaygınlaşmasıyla kullanıcılar, mobil uygulamalara daha fazla ilgi gösteriyor. Ancak uygulama mağazaları arasında indirme ve satın alma arasındaki farklar oldukça yüksek. App Annie’nin yayınladığı rapora göre Google Play Store üzerinden uygulama indirme sayısı App Store’daki indirme sayısının neredeyse üç katı olarak görünüyor.

Yine App Annie’nin yayınladığı raporda mağazalar arası harcama oranları bir önceki grafikle oldukça ters orantılı. Bu kez App Store üzerinde ve uygulama içi satın alma oranı Google Play Store üzerinden satın alım gerçekleştirme oranından %80 daha fazla olarak karşımıza çıkıyor.

Uygulama mağazalarında tüketici harcaması


Türkiye’de Mobil Uygulama Sektörü

Türkiye mobil uygulama konusunda sürekli gelişen bir pazar.  Akıllı telefon oranlarının internet erişiminde üstlendiği rol bilgisayarlara kıyasla daha da arttı. Aynı zamanda mobil uygulamaların kullanım oranları da git gide artıyor. Ülke nüfusunun %77’si akıllı telefon kullanıcısı olduğunu görüyoruz. Bu ortalama Avrupa ortalamasının üzerinde. Dünya hızla mobilleşiyor, Türkiye daha hızlı mobilleşiyor.

We are social 2019 mobil uygulama verilerine baktığımızda 2018 yılında 2.8 milyar uygulama indirilmiş. Yine 2018 yılında 360 milyar dolar mobil uygulama mağazalarında harcama yapılmış.

we are social 2019 raporu

Mobil Uygulama Reklam Optimizasyonu

Mobil pazar bu denli büyürken kullanıcıların telefonlarına bir uygulama daha indirtmek zorlu hale gelmeye başlıyor. Mobil uygulama tanıtımı için kullandığımız reklam platformların yönetiminin önemi de bu noktada artıyor. Bir mobil uygulama reklamını normal search, GDN ve promote reklamlarından ayrı bir bakış açısıyla ve farklı optimizasyonla yönetmek gerekiyor. Eğer mobil uygulama bir uygulama içi satın alma içeriyorsa bu optimizasyon daha zorlu bir hale geliyor. Mobil sektör dinamiklerinde hedefleme yapmak zorlu bir süreç. Tahmin etmeyeceğiniz bir hedef kitle uygulamanızı kullanmak istiyor olabilir. Hal böyle olunca yapılan hedefleme dışında kalan kullanıcı uygulama reklamını görmemiş oluyor ve olası bir kullanıcı uygulama ile iletişim kuramıyor. Burda devreye uygulama için ayrılmış bütçenin doğru kullanılması giriyor. Yapılması gereken şey test indirme çalışmaları ile hangi video/görselin daha çok kullanıcı çektiğini, hangi görsel/videonun daha uygun maliyetlere satın alma sağlattığını kontrol edip ilerleyişi ona göre gerçekleştirmek. Satın alım gerçekleştirilme sayısı en yüksek olan video/görselin satın alma kampanyası kurularak optimizasyonlarının yapılması gerekiyor.

Unutmadan ekleyeyim, başarılı olan video/görsel çalışması bir yerden sonra kullanıcılarda etkisiz hale gelecektir. Bunu farkettiğinizde görsel/video çalışmasını değiştirmeyi unutmayın.

Detaylı bilgi için iletişime geçebilirsiniz.