Satın Alma Tekrarının Önemi

İkinci Kez Satın Alma

Hem perakendecilerin ona ulaşmaktaki zorlukları hem de bunu gerçekleştirebilen perakendeciler için sahip olduğu potansiyel sebebiyle son birkaç yılda globalde neredeyse efsanevi öneme sahip. Müşterilerin yaklaşık % 80’i bir markadan bir kez alışveriş yaptığı için giyim perakendecileri yeni stratejiler üzerinde çalışıyor. Stratejilerin asıl odak noktası müşteri deneyimi.

Bu global bir problem…
Yaşanan durum, perakendecilerin statükoyu korumak için müşteri sadakatine yatırım yapmak yerine pahalı müşteri edinme stratejilerine öncelik vermek zorunda oldukları gösteriyor. Ancak sadık müşteriler yeni müşterilere göre çok daha değerlidir, çünkü daha fazla harcama yaparlar ve reklamlardan dönüşüm gerçekleştirmesi daha ucuzdur. Yeni müşteri kazanımı yapılmasın anlamı çıkarılmasın önceki cümlemden. Demek istediğim kazanılmış kullanıcıya sadakat oluşturma çalışması yapılsın. Sonuç olarak, tüketicilerin büyük çoğunluğunun bir kerelik alıcı grubunda olmasına izin vermek, birçok perakendecinin alamayacağı bir risktir. Ama aynı zamanda bunu kullanabilecek markalar için muazzam bir fırsat.

İkinci Satın Almayı Yaptırmak

Tüketicilere ikinci kez alışveriş yaptırmak önemli gelir sağlar. Aslında, ikinci satın alma tartışmasız en kritik satın almadır, çünkü bir kez alışveriş yapmış tüketicilere ikinci bir satın alma yaptırmak, gelecekteki satın almaların kilidini açabilmek ve müşteri yaşam boyu değerini artırabilmek için gereklidir.

Tekrar Satın Alma Araştırması

Amerika’da 16 giyim perakendecisinin iki yıllık araştırma verilerine bakarak buna dalalım. Herhangi bir 100.000 tüketicinin yaklaşık 80.000’in yılda sadece bir satın alma gerçekleştirmesini bekleyebiliriz. Bu 80.000 bir kez alışveriş yapan tüketicilerin % 5’inin bile ikinci kez alışverişe dönüştürülmesi, 100 ABD Doları tutarındaki ortalama sipariş değerine göre 340.000 dolar (masraflar çıktığında) üzerinde ek gelir elde edecektir.

Marka Sadakatinin Devreye Girmesi

Ve gelir fırsatı burada bitmiyor.
Bu ikinci satın alma işleminin hemen etkisinin ötesinde, tekrarlanan müşteriler kullanım ömürleri boyunca gittikçe daha değerli hale gelir. Örneğin, ikinci kez alışveriş yapan tüketiciler ilk kez alışveriş yapan tüketicilerden % 130 daha değerlidir.

Müşterilerin yaşam boyu değerleri daha fazla satın alma gerçekleştirdikçe büyümeye devam ederken (örneğin, üç kez alıcılar iki kez alıcılardan% 86 daha değerlidir), değerdeki en büyük sıçrama birinci ve ikinci satın alma arasında gerçekleşir.

Değerdeki bu artış, 80.000 bir kerelik alıcıların yalnızca% 5’ini dönüştürmek, gelecek yıl (340.000 $ üstünde) ek 210.000 $ harcamaya yol açacağı anlamına geliyor.

Toplamda, 80.000 bir kerelik alıcıların yalnızca% 5’ini ikinci kez satın alma yapan tüketicilere dönüştürmek, önümüzdeki iki yıl içinde 550.000 dolarlık potansiyel bir gelir fırsatını temsil ediyor. Bir kerede 80.000’den fazla alıcıya sahipseniz veya bir kerelik alıcılarınızın % 5’inden fazlasını dönüştürdüyseniz, bu fırsatın nasıl ölçekleneceğini hayal edin.

Müşteri Deneyiminin Önemi

İkinci satın alımdan gelen tüm fırsatlara rağmen, bu fırsatın kilidini açabilmak geçmişte perakendeciler için zordu. Sonuçta, hazır giyim müşterilerinin % 80’inin tekrar alıcı olmalarının bir nedeni var. Rakiplerinizin de müşteri sorunu var ve bunu fırsat olarak görebilirsiniz. Aynı şekilde sizin de bir müşteri deneyimi sorununuz varsa bu da rakipleriniz için bir fırsat olabilir. Bu sebeple rakipleri sürekli yakından takip etmek ikinci kez alışveriş yapma oranınızı yükseltmenize katkı sağlayacak önemli etkenlerden biridir. Rakipler müşterilerinizi olası teklifler, kuponlar, indirimler ve daha iyi bir müşteri deneyimi vaadi ile yakalayabilirler. Yakalamak önemli değil bu tüketicileri ikinci satın almaya ikna edebilmek asıl önemli olay.

2020 herkes için güzel deneyimli bir yıl olması dileğiyle.
2 Nisan Edit: Olmadı.