We Are Social 2020 Dijital Raporu

We Are Social ve HootSuite 2020 Dijital Raporu’nu yayınladı. Rapor yine toplamda 247 sayfa ile oldukça uzun bir rapor olmuş. Rapor önceki yıllara göre yeni konuları da ele almış. Tüm başlıklara tek tek değinemeyiz ama ana başlıklarına birlikte göz atalım. Öncelikle Dünya nüfusunu inceleyelim. 0-19 yaş arasındaki Z kuşağı olarak adlandırdığımız kuşak 2.6 milyar ile en büyük kuşağı oluşturuyor.

we-are-social-türkiye-rapor
Toplam nüfusun yaşlara göre dağılımı. 602 milyon ile en büyük pay 30-34 yaş arasında.

DÜNYA NÜFUSU VE YAŞ ORANLARI

Dünya nüfusu her yıl bir önceki yıla oranla % 1.1 oranla artıyor.

DÜNYA DİJİTAL NÜFUS

Dünya nüfusu her geçen gün artmakta ve bu aynı şekilde dijital nüfusu da büyütmekte. Geçen yıla oranla 82 milyon(geçen yıla oranla % +1.1) artan Dünya nüfusu 7.75 milyar oldu. 8 Milyar’a yaklaşan toplam nüfusunun 4.54 milyar’ı (geçen yıla oranla %+2.4) mobil cihaz kullanıyor. Ve yine bu nüfusun % 59’u internet kullanıcısı, %49’u da sosyal medya kullanıcısı. Türkiye’de toplam nüfusun sosyal medya kullananlara oranı çok daha yüksek. Gelin Türkiye’nin dijital nüfusunu inceleyelim.

TÜRKİYE’NİN DİJİTAL NÜFUSU

Rapora göre toplam nüfusu 84 milyon olan Türkiye’de mobil cihaz kullanıcı sayısı 80 milyonu geçerek toplam nüfusa oranı yüzde 95’in üzerine çıktı. 62 milyon’un üzerinde internet kullanıcı sayısı ile internet penetrasyon oranı ise yüzde 74 olarak öne çıkıyor. Rapora göre Türkiye’de 52 milyon aktif sosyal medya kullanıcı bulunuyor, bu kullanıcıların 44 milyonu ise mobil sosyal medya kullanıcısı olarak konumlanıyor.

we-are-social-turkey-2020

İnternette geçirdiğimiz vakit her geçen gün artıyor.

Ortalama bir dünya vatandaşının günlük internette geçirdiği vakit 6 saat 43 dk
Ortalama bir dünya vatandaşı günlük sosyal medyada geçirdiği vakit 2 Saat 24 dk
Ortalama bir dünya vatandaşı günlük TV karşısında geçirdiği vakit 3 saat 18 dk
Ortalama bir dünya vatandaşı günlük müzik platformlarında geçirdiği vakit 1 saat 26 dk
Ortalama bir dünya vatandaşı günlük oyun konsolunda geçirdiği vakit 1 saat 10 dk
Ortalama dünya vatandaşı napıyosunuz siz acaba??


Günlük internet kullanımında aradaki en çok ve en az kullanan ülkelerin arasında yarı yarıya fark var. Ortalama bir kullanıcı internette 6 saat 43 dk geçiriyor. En çok kullananların Filipinliler, en az kullananlarsa Japonlar olarak görüyoruz. Türkiye’de bu süre 7 saat 29 dakika olarak kaydedilmiş. Ortalamayı yükseltenlerin masa başı çalışanlar olduğunu varsaysak dahi çok yüksek bir zaman diliminin internette geçirildiğini görmekteyiz.
Hadi biz masa başında çalışıyoruz tamam, diğer insanlar siz napıyosunuz acaba bu kadar saat internette?

CİHAZ KULLANIM TABLOSU

Tabloda 2018 2019 arası değişimleri görmekteyiz.

2019 raporu yılı ile kıyasladığımızda akıllı telefon kullanımında % 8.6 artış gözlemliyoruz. Bu da bize gösteriyor ki mobil hep söylediğimiz gibi yükselişini sürdürüyor. Hala mobil uyumluluğu olmayan web sitelerinin olduğunu düşünürsek bu rakamlar yenilemeleri için biraz yardımcı olur belki 🙂

Akıllı telefonlar hem taşınması kolay hem de birçok işlevi kolayca yerine getirme konusunda tercih edilebilir durumda. Tabletlerin artık iyice gözden çıkarılmaya başladığını görüyoruz. Satış konusunda çok düşüş yaşanmasa bile büyümede bir küçülme yaşanıyor.

Oyun Konsolunda Geçirilen Günlük Vakit

Dünya Ortalaması: 1 Saat 10 Dakika

Tayland ve Filipinlerin başını çektiği bu kategoride Türkiye 58 dk ile ortalamaya yakın bir alanda olduğunu görüyoruz. Tüm dünyada yükselen yayıncılık trendinin Türkiye’de de yükselişte olduğunu görüyoruz. Hem oynuyor hem paylaşıyoruz. Açıkcası ben oyun konsolu konusunda bira şaşırmadım değil. Ben ve yakın çevremin bu kadar vakit geçirmediğinden yola çıkarak oyun konsolu anlamında fazla geldi. Kim oynuyor bu oyunları arkadaşlar.

WE ARE SOCIAL – SOSYAL MEDYA RAPORU

We Are Social ve Hootsuite’in hazırladığı 2020 dijital raporunun ikinci kısmında sosyal medya istatistiklerine bakalım.

Rapora göre Dünyaki toplam nüfusun %49’u sosyal medya kullanıyor. Sosyal medya kullanımı geçen yıla oranla % 9.2 artmış. En dikkat çekici alan da total sosyal medya kullanıcısının % 99’u sosyal medya hesabına mobil cihazınan giriş yapıyor. Yani sosyal medya reklamı vereceksek mobil odaklı ilerlememiz gerekiyor.

KITALARA GÖRE SOSYAL MEDYA KULLANIMI

Raporda Dünya’da sosyal medya kullanımının o bölgedeki nüfusa oranlarını görmekteyiz. En yoğun kullanımı doğu Asya ve Kuzey Amerika bölgesinde görmekteyiz. Bu bölgelerle ticaret gerçekleştiren kişi ve kurumların buradaki kullanıcıların dijital davranışlarını araştırması gerekmektedir. Afrika başı çekmekle birlikte, Orta Asya ve Batı Avrupa bölgelerinde sosyal medya kullanımı toplam nüfusa oranla oldukça düşüktür.

SOSYAL MEDYA KULLANIMININ YILLARA GÖRE ARTIŞI

Dijitalle doğan nesil büyüdükçe sosyal medya kullanımı artıyor.

2015 yılından 2020 yılına kadar geçen süredeki sosyal medya kullanıcı sayılarının değişimini incelediğimizde bu sayının % 90 oranında arttığını görmekteyiz. Mobil cihaz kullanımının artmasıyla ve akıllı telefon sahipliği yaş sınırının düşmesiyle birlikte 5 yıl içinde sosyal medya kullanıcı sayısı iki katına çıktı. Birazdan bakacağımız grafikte hangi ülkelerin yüksek penetrasyon gerçekleştirdiğini göreceğiz.

SOSYAL MEDYA PENETRASYON ORANLARI

Sosyal Medya Penetrasyon Oranları

Dünya ortalamasını %49 olduğu penetrasyon oranında birinciliği %99 ile Birleşik Arap Emirlikleri alıyor. Toplam nüfusun(16-64 yaş arası) neredeyse tamamı sosyal medya ve akıllı telefon kullanıyor. Buradaki cazip pazara yüksek getirisi sebebiyle birçok uluslararası firma ürün satmak için reklam yapmakta. Türkiye’nin penetrasyon oranı ise %64 ile ortalamanın üzerinde seyretmekte. Penetrasyonun en düşük olduğu ülke ise Nijerya. Nijeryada kişi başına düşen gelirin azlığı ve yoksulluk sebebiyle teknolojik cihazlara ve sosyal medya kullanımına pek talep gösterilmemekte.
Adaletin bu mu dünya?

SOSYAL MEDYADA GEÇİRİLEN GÜNLÜK SÜRE

Sosyal medyada geçirilen vakit araştırmasın dünya ortalaması 2 saat 24 dakika. Türkiye bu ortalamanın 27 dakika üzerinde. Sosyal medyada en çok vakti geçiren ülke ise 3 saat 53 dk ile Filipinler olarak gözümüze çarpıyor. Acaba sosyal medya yokken bu filipinler n’apıyordu?
Japonya’nın sosyal medya ortalaması 45 dakika olarak dikkatleri ve alkışları kendisine topluyor. Tebrikler Japonya.

EN ÇOK KULLANILAN SOSYAL MEDYA PLATFORMLARI

Kimse Facebook kullanmıyorsa bu Facebook nasıl birinci sırada olabiliyor acaba. İşin şakası bir yana Facebook herkesin ağzında “ya ben facebook kullanmıyorum” diye yer ediyor. Dünya genelinde aylık bazda baktığımızda en çok kullanıcı açık ara facebookta. Buna tabi reklamcıların etkisi ne kadardır bilmiyorum ama fazla etkileyeceğini düşünmüyorum. Mesela ben reklam yönetimi yapıyor olmasam Facebook’a girmem. Reklam yönetimi yaptığım için giriş yapmış bulunuyorum. ikinci sırada 2 milyar kullanıcı YouTube geliyo. YouTube’un ardından en çok WhatsApp, FB Messenger, WeChat gibi mesajlaşma uygulamalarının kullanıldığı görüyoruz. Ve tabiki göz bebeğimiz Instagram. Mesajlaşma uygulamalarını sosyal medya platformu saymazsak Instagram 3. sırada yerini almış durumda. Ve ardından 2019 yılında adından çokça söz ettiren TikTok’u burada görüyoruz.

REKLAM ERİŞİM POTANSİYELLERİ

Sosyal medya platformlarının reklam erişim potansiyellerinin olduğu tablolarda Türkiye LinkedIn dışında ilk 10’a girmiş durumda. Özellikle Instagram ve Twitter tarafında yüksek bir potansiyele sahibiz.

Rakamlar bitti biraz da gerçeklerden konuşalım. Bu raporun ortalama bir vatandaşı ilgilendiren bir rapor olmadığını düşünüyorum. İletişim, pazarlama, reklam sektörlerinde çalışanları ilgilendiren bir konu bana kalırsa. Ülke olarak çok yüksek internet ve sosyal medya penetrasyonuna sahip olabiliriz. Bu büyük bir pazar olduğunun göstergesi tabiki. Markalar için bu pazarda müşterilere hizmet vermek her geçen gün zorlaşıyor. Müşteri, bütçesine göre en kalitelisini, en kullanışlısını almak istiyor. Her bütçeye göre ürün bulabildiğimiz günümüz ekonomisinde hem dijital hem de gerçek mağazada önemli olan şey müşteriye yaşattığımız deneyim. Müşteri zaten sizin hangi fiyat-performans skalasında olduğunuzu biliyor. Müşteriye yaşatmanız gereken onun mutlu olmasını sağlayacak bir deneyim.

Tabi siz müşteri deneyiminizi iyileştirmeniz gerekirken rakipleriniz de boş durmuyor. Marka yönetmek ülke yönetmek gibi. Rakiplerinizden her an haberiniz olması gerekiyor.