AdBlock Kullanımı ve İnternet Reklamcılığı

REKLAM ENGELLEYİCİ KULLANMAK

İnsanlar neden AdBlock kullanıyor’a geçmeden önce insanlar neden internet kullanıyora bakalım önce. İnsanların internet kullanım nedenleri araştırıldığında 3 büyük ana neden ortaya çıkıyor.  Bunlar; bilgi edinme, eğlenme, iletişime geçme. İnternet ortamı dışında bunları yapmanın yolları nelerdir ? Bilgi edinme: Kitap, dergi vb. yayınlar alarak okunabilir. Bu yayınlar ücretli. Eğlence: Arkadaşlarla buluşulabilir, vakit geçirilebilir, oyun oynanabilir, farklı şehirlere gezmeye gidilebilir vs. Bu etkinlikleri yapmak ücretli. Yakınlarınla iletişime geçmek için: Telefonla aranabilir, kısa mesaj atılabilir. Bu bağlantılar ücretli. Görüldüğü gibi gerçek hayatta hizmet aldığımız her alanda bu hizmete karşılık gelen bir ücreti ödüyoruz.

Son günlerde üzücü bir haber olarak sosyal medyada gördüğümüz maddi imkansızlıklardan dolayı Penguen dergisinin kapanacak olması. Emek verilerek oluşturulan içeriklerin para verilerek değil de Instagram ve Facebook üzerindeki resmi olmayan sayfalar tarafından takip edilerek ulaşıyor olması. Dergi satışlarının azalmasından dolayı maddi sıkıntı çekildiği için karikatüristlerin para kazanması engelleniyor. Bu sayfaları takip edenler hem emek verilerek oluşturulan içerikten faydalanıp hem de buna ücret ödememiş oluyorlar.

1994 yılından beri hayatımızda olan internet reklamları, teknolojiye paralel olarak kendini geliştirememiştir. Kullanıcı deneyimine önem vermeyen internet reklamları yüzünden kullanıcılar reklamları engelleyen yazılımlar kullanmaya başlamıştır. Kullanımı son dönemde yaygınlaşmaya başlayan reklam engelleme yazılımları, dijital reklam dünyasının temel değerlerini etkileyecek niteliktedir.

IAB’nin Adblocking raporuna göre Adblock tarzı reklam engelleme uygulamaları kullanımı yıldan yıla artmaktadır.
Tabii burada suçu sadece internet kullanıcısına atmamak gerekiyor. Birçok yayıncı internet sitesine koyacağı reklamlara çekidüzen vermesinin zamanı geldiğini bilmeli. Bazı haber siteleri, maç takip etme siteleri kullanıcı deneyimine o kadar kötü ki başka çare bırakmıyorlar neredeyse. Site açılır açılmaz reklam videosunun sesi, reklamdan görünmeyen içerik ve kullanıcının bunu nerden engelleyeceğini bilememesi kullanıcıları adblock kullanmaya iten sebeplerden biri gibi görünüyor. İnternet yayıncılarının da bu konuda kendilerine çeki düzen vermesi gerekiyor, eğer ki adblock kullanan kullanıcılarla bir anlaşma yapılması gerekiyorsa.

Kötü bir reklam konumlandırmasına örnek olarak Milliyet gazetesi internet  sitesi:

Bazı sözlük ve forumlarda adblock kullananların neden bu eklentiyi kullandığı araştırıldığında ise kullanıcılar iyi içerik üreten, reklamları kullanıcıları rahatsız etmeyen sitelerde adblock uygulamalarını kapatma taraftarı.

AD BLOCKER KULLANMA SEBEPLERİ

ADBLOCK KULLANIMI AZALTILABİLİR Mİ?

AdBlock Plus’ın yaratıcısı Eyeo’dan Ben Williams,  Almanya’da düzenlenen Dmexco 2016 konferansında AdBlock Plus’ın yakın gelecekte kabul edilebilir reklamlar yayınlamayı düşündüklerini belirtmişti.  Google ise tartışmalara sebep olan AdBlock Plus’ın yeni reklam ağına reklam satmayacağını ve ilk etapta reklamları engellemekten yana olan, tüketiciyle üretici arasındaki bağı koparan bir yapıda ısrarla yer almak istemediğini açıkladı.

IAB Dünyada digital reklamın zararını azaltacak çalışmalar yapmaktadır. Bu çalışmalar yayıncı ve kullanıcıyı ortak noktada birleştirmeyi amaçlamaktadır. LEAN ve DEAL başlıkları altında başlanan çalışmalarda başlıca ilerlemeler kaydedilmiştir.
LEAN: Yayıncı, ajans ve reklamverenleri kullanıcı deneyimini kesintiye uğratmayan reklamlar hazırlamaya ve yayınlamaya teşvik etmektir.


DEAL: Yayıncının kullanıcıyı reklamın bir gelir kalemi olduğu konusunda açıkça bilgilendirmesi, bilinçlendirmesi ve reklam istemediğini ifade edenlerin de içeriğe erişimini ücretlendirmesi veya kısıtlaması yöntemidir.

IAB çalışmasının Türkiye’deki yayıncıları da geliştirmiş olduğu bu reklam anlayışını desteklemeye çağırmıştır. Bu konuyla ilgili ilk çalışmalar Sözcü gazetesi internet sitesinde gerçekleşti. Konuyla ilgili tepki çeken Sözcü internet sitesi ziyaretçi sayısı azalsa bile bu duruşundan henüz geri adım atmadı.