Çağımızın Devrimi: Dijital Dönüşüm

Dijital Dönüşümün Tanımı

Bir zamanların sihirli cümlesi “globalleşen dünya” evrilerek yerini dijital dönüşüme bırakmakta. Tamam kulağa hoş geliyor da nedir bu dijital dönüşüm?  Dönüşümün kelime anlamı: “Olduğundan başka bir biçime girme, başka bir durum alma, tahavvül, inkılap, transformasyon” olarak geçiyor sözlükte.

Dijital Dönüşüm Nedir?

Sürekli bağlantı içinde yaşayarak şahit olduğumuz dijital devrimin kişilere ve markalara sıçraması kaçınılmazdı. Bahsettiğimiz dijital dönüşüm işte tam da bu noktada devreye giriyor.  Dijital dönüşüm markaların pazardaki yerini güçlendirmek için dijital dünyada yer alarak pazar payını artırması ve tüm iletişim süreçlerinde bu dönüşümün içinde yer almasıdır, diyebiliriz.

Markalar için Dijital Dönüşüm

Markalar için dijital dönüşüm yeni medya, iş ortakları, çalışanlar, müşteriler ve teknolojiden faydalanarak kurum kültürünü dijital bağlamda birleştirerek sağlanmakta. Bu yapılanlar yenilikten öteye gidecek ve performans artışı ve kazanç artışı da sağlayacaktır. Bu bağlamı oluşturamayan marka bir nevi çağa, zamana ayak uyduramamış olacak ve böylece geride kalarak yarıştan kopup zamanla unutulacak.


Her marka için dijital dönüşüm aynı süreçlerden geçmemektedir. Ama tüm markalar için uygulanması gereken ortak noktalar bulunmaktadır. Bunlar başlıca yeni medyada var olmak, çalışanları ve iş kültürünü dönüşüme ayak uydurmaya çalışmaktır. Dönüşüm kararı alan marka yetkilileri kurumun tüm faaliyet süreçlerini analiz etmeli, uygun bir strateji belirleyerek bu stratejiyi tüm alanlarına uygulamaları gerekmektedir. Aksi halde “ben dönüşeceğim” diyerek plansız bir şekilde bu sürecin içine girmek boşa para harcamak olacaktır.

Sadece bu alanda yenilikleri takip etmekle kalmayıp bu dönüşümde iz bırakacak yeni süreçlerde de bulunmak dönüşüm öncüleri arasında yer almayı sağlayacaktır. İzlenilmesi gereken strateji tüm markalar için ortak olan gereklilikler dışında hitap edilen kitle ve sunulan hizmet veya ürüne yönelik olması gerekmektedir. Kamudan bankacılığa, eğitim alanından birçok sektöre kadar artık zorunlu bir ihtiyaç haline gelen dijital dönüşüme uyum sağlama bilişim sektöründen “Dijital Pazarlama Uzmanı” pozisyonunun önemini gözler önüne sermeye başladı.

Bu alanla ilgili ülkemizde de eğitim, konferans, seminer gibi etkinlikler düzenleyerek bilgi alışverişine olanak sağlayıp nitelikli insan gücü oluşturulması gerekmektedir. Dijital dönüşümün ülke ekonomisi içindeki önemi ve bireysel, kurumsal ve toplumsal  verimlilikteki rolü ile ilgili bilinçlendirme çalışmalarının Türkiye çapında yerleştirilip geliştirilmesine katkıda bulunabilecek çalışmalar yapan dernekler bulunmaktadır. Aralarında Kadir Has Üniversitesi Öğretim görevlisi İsmail Hakkı Polat’ında bulunduğu Dijital Dönüşüm Derneği bunlardan birisidir.

Mobil Uygulamalarda Dijital Dönüşüm

IOS ve Android platformlar için hazırlanmış farklı uygulamaların sayısı 6 milyona yaklaşmakta. Ortalama bir akıllı telefon kullanıcısının telefonunda yaklaşık 26 uygulama bulunmakta. Hal böyleyken de markalar kullanıcının akıllı telefonunda yer almak istemekte. Dönüşümün doğru uygulanabilmesi için mobil uygulamanın hazırlanmasında UX designer firmaları ile çalışarak ilerlenmesi gerekmektedir. UX designer firmaları kurum kültürü, kurum çalışanları ve müşteriler arasındaki iletişim stratejilerinizin belirlenmesinde yardımcı olacaktır. Bu alanda workshop eğitimine katıldığım bir UX firmasından söz edeceğim.

USERSPOTS

Userspots, 2009 yılında kurulmuş son kullanıcı odaklı bir UX şirketidir. Kendilerini “Müşteri ihtiyaçlarını, motivasyonlarını, bariyerlerini araştırır, müşteri yolculuğunu oluşturur ve bu yolculuğa uygun dijital deneyimleri tasarlar” diye tanıtıyorlar. Bu zamana kadar Koçtaş, LCW, Beymen, TEB, Bonus gibi büyük markalara UX tasarımı yaptılar. Boyner Holding’in bir ürünü olan Hopi’nin tasarımında bu stratejilerden faydalanmıştır. Bu süreçte gerçekleştirilen aşamaları inceleyelim:

Dijitalde dönüşmek dileğiyle…