Chartboost Nedir?

Chartboost Nedir?

ChartBoost 2011 Yılında Maria Alegre ve Sean Fannan tarafından San Francisco’da kurulmuş mobil oyun içi gelir kazanma ve programatik reklamcılık platformlarından biridir. 300.000’den fazla mobil oyunda 900 milyondan fazla tekil kullanıcıya ulaşan Chartboost, en çok kullanılan iOS ve Android uygulamalarının % 90’ında çalışıyor.

Şirket, Kochava, Appsflyer ve Singular gibi firmalar tarafından en üst düzey medya kaynağı olarak seçildi. Seçilmelerinin en önemli nedeni şirket içerisinden geliştirdikleri Creative Studio olarak adlandırdıkları birim. Bu birim sayesinde ChartBoost’u kullanarak reklam veren markalar için kullanıcıların karşısına etkileşimli reklamlar hazırlıyor. Yani kullanıcı reklamın geçmesini beklediği sürede reklamda beliren etkileşim alanlarına dokunarak zaman gerçiriyor ve uygulamayı indirme isteği doğuyor. ChartBoost, Creative Studio’yu kullanan markaların bu yöntemle ortalama dönüşüm oranını % 60 oranında arttırdığını belirtiyorlar.

*yazıyı yazarken acaba ben bunlardan para mı aldım da bu kadar övüyorum diye kendime sordum.Chartboost Ne İşimize Yarar?

Gelelim bizim kullanacağımız özelliğine. Biz dediğim kim, dijital pazarlama sektöründe olanlar. Mobil uygulama reklamı yapan ajanslar, yazılım firmaları, şahıslar, mobil uygulaması olan markalar diye uzayıp gidiyor. Ama siz anladınız. Bir mobil uygulamanız var diyelim. Halihazırda Türkiye piyasasında reklam veriyorsunuz. Yurtdışı pazarına açılmak istiyorsunuz ama uygulamanızın kategorisinin piyasasını bilmediğiniz için maliyetler kafanızda şüphe oluşturuyor. Linkte belirtilen basit ekranla bu sorun tamamen ortadan kalkıyor. Reklam yapacağınız mobil platformu, uygulamanızın kategorisini, reklam yapmak istediğiniz ülkeyi seçiyorsunuz ve karşınızda dolar cinsinden maliyeti görüyorsunuz.

Ben çalıştığım yazılım firmalar için burada belirtilen ortalama fiyatla benim maliyetlerimin uyuştuğunu belirterek rakamlara güvendiğimi belirtmek isterim. İhtiyacınız olduğunda da sizlere tavsiyemdir.