Gemius 2017 İlk Dönem İnternet Reklamları Raporu

Gemius 2017 Reklam Raporu

İnternet ölçümleme ve araştırma şirketi Gemius 2017 yılının ilk dönem reklam araştırması sonucunu yayınladı. Raporda demografi, ctr, reklam tipleri, kullanılan cihazlar, sektörler ve popüler reklam formatları sonuçları yer alıyor.

Türkiye İnternet Kullanıcıları Detayları

Araştırma sonucuna göre Türkiye’de, internet kullanıcılarının nüfus içindeki kadın yüzdesi, erkeklerin yüzdesinden  oldukça düşük olduğu görülüyor. Erkek internet kullanıcısı toplam internet kullanıcısı arasında %64, kadın internet kullanıcısı ise %36 olarak çıkıyor. Bu sayı geçen yıla göre oldukça değişken bir durum almış.  Geçtiğimiz yılın ikinci yarısında bu oran %77’e %23’ken bu oran 2017 yılı ilk dönemine göre kadın internet kullanıcı sayısının arttığını gösteriyor bize.
Reklamlar gösterimlerinin çoğunluğu (% 61) ve reklamları tıklayan İnternet kullanıcılarının çoğunluğunu (% 64) erkekler oluşmakta. Tabi halihazırda pazarda erkek çoğunluğu olunca markalar da reklamlarını bunu dikkate alarak optimize ediyorlar.  Araştırmanın demografik özelliklerle ilgili verdiği bir başka bilgiyse internet kullanıcılarının yaş grubu. Türkiye internet popülasyonunun en büyük çoğunluğu %40 ile 15-24 yaş grubu ardından %28 ile 25-34 yaş grubu oluşturuyor. Ve yine internet üzerindeki reklamlara en fazla bu yaş grubu etkileşim veriyor. 2017 yılının ilk yarısında Türkiye’de tıklama oranı (TO)% 1,16’ya ulaştı. Reklama tıklama oranı 2016 yılının aynı dönemine kıyasla 0,19 yükseldi. Dünyadaki TO grafiği ise şöyle:

2017 yılı ilk dönem analizine göre Regular banner reklam biçimleri kampanyaların %83.45’inde, Rich medya biçimleri ise kampanyaların %38.91’inde kullanıldı. Önceki yıllarla karşılaştırılan CTR grafiğine göre ise Rich media ilk dönemde düşüş yaşarken, Regular banner CTR oranı %0,01 oranında yükselme gösterdiğini görüyoruz. Bunu geçen yıl ülkemizde yaşanan olumsuz durumlar sonucunda azalan reklam yatırımlarının ardından bu yıl reklam yatırımlarının tekrardan artmasıyla oluşan Rich media ve Masthead reklam modellerine olan talepten kaynaklanmasını gösterebiliriz. Yıllara göre Rich media ve Regular banner reklam grağini aşağıda inceleyebilirsiniz.

Mobil Yükseliyor

Mobil öne geçilemez bir yükselişi olsa dahi Banner ve Rich media reklam yatırımı yapılan cihazlar arasında en yüksek payı hala bilgisayarlar almakta. Bunun nedeni ise naçizane fikrim bilgisayarlarda reklam alanının daha fazla yer kaplıyor olması. Mobil cihazlarda reklam alanının azlığı reklam verenlerin talebini karşılayamamakta. Hal böyleyken bile dikkat çeken bir nokta var o da cihazlara göre reklamlara tıkla payı. Reklama tıklama oranında %58 ile mobil cihazlar liderliği elinden kaptırmıyor.

Reklam Yatırımları Raporu

Sektörel bazda reklam yatırımlarının da yer aldığı raporda gösterimleri  mobil cihaz bazında sıralamışlar. Rapora göre en fazla yatırım yapan sektörler sırayla şöyle:
1) ilaç sektörü
2) Telekomünikasyon
3) Yiyecek – İçecek
4) Elektronik eşyalar, Ev ve bahçe tasarım ürünleri
5)Finans

Tıklama oranının  en yüksek olduğu sektörler ise sırasıyla şöyle
1) Güzellik
2) İlaç
3) Yiyecek – İçecek
4) Telekomünikasyon
5) ) Elektronik eşyalar, Ev ve bahçe tasarım ürünleri

Popüler Regular Banner Reklam Formatları Tablosu

Popüler Rich Media Reklam Formatları Tablosu

Reklam çalışmalarınızı hazırlarken bu tablolara dikkat etmeniz sizin için faydalı olacaktır.