Programatik 100

Medyanın Tarihsel Süreci

Medyanın tarihsel süreci incelendiğinde internetin en hızlı gelişen iletişim aracı olduğunu görüyoruz. İnternet çok kısa sürede günlük hayatımızın önemli bir parçası haline geldi; e-posta göndermek, internette gezinmek, araştırma yapmak, sosyal ağlarda hesap oluşturup arkadaş çevremizi genişletmek, sanal  mağazalardan reel alışverişler yapmak artık standart eylemlerimiz haline geldi. Hal böyle olmaya başlayınca internetin reklam açısından potansiyeli farkedildi ve ilk olarak 1994 yılında banner reklam yayınının serüveni başladı. İnternet ve internet reklamcılığının yükselişine karşın dönüşüm gösteremeyen bazı mesleki kurumlar ve standartlaşma sorunlarına, devamlı yenilenen internet reklam türlerinin çeşitliliği de eklenince; ajansların ve yayıncıların kendince standartlar belirlediği durumlar değişmeye başladı.

banner

Banner Nedir?

Banner sözlük anlamı olarak “Manşet, Büyük başlık, Pankart” demektir. ‘’Reklam ve tanıtım amaçlı hazırlanan, Web siteleri ile gazetelerde başlık ya da alt kısmında yer alabilecek ölçülerde ya da afiş olarak, tasarlanmış kurumsal iletişim öğesidir.’’ diye de detaylandırılır.

Bu yazıda dünyada yükselen bir trendi olan Programatiği #101 tarzında anlatmak yerine bu reklam teknolojisinin evriminin buraya gelişini ve programatiğin sektöre katkısını konuşmak istedim.

Sektöre Yararı Bakımından Programatik

  • Gelişmiş hedefleme seçenekleri
  • Gerçek zamanlı hareket
  • Kişiye özel reklam
  • Verimli reklam, boşa gitmeyen yatırım
  • Etkili kampanya ölçümü ve takibini söyleyebiliriz.

2000 Yılında Reklam Vermek

Tabi 1990-2000’li yıllarda mevcut internet site sayısı ve kullanıcı sayısı kısıtlıydı. Reklam vermek isteyen markalar yayıncıyla iletişime geçerek reklam bannerını ileterek yayına başlayabiliyordu. İnternet kullanıcı sayısı ve website sayısının artmaya başlamasıyla birlikte bu iletişimler zorlaşmaya başladı.  2000’li yılların başında Google, Adwords servisiyle reklam verenlerin imdadına yetişerek bu sorunu çözdü.

Reklam teknolojilerinin gelişmesiyle yayıncılar yeni reklam alanı teknolojileri geliştirirken reklamverenler de bu alanlara erişmek için rekabete girmeye başladı. Programatik reklamcılık için reklam alım-satım sürecinin insanlar yerine makineler arasında gerçekleştiği satın alma sürecidir. 2008 yılı itibariyle bu sektörü tamamen eline alan Google lider bir ilan platformu haline geldi. Bu sayede teknoloji ve altyapıdaki gelişmelerin hızlı bir şekilde pazara aktarabilmenin yanı sıra, yayımcılar, reklam verenler ve ajanslar için dijital medyanın etkinliğini, ölçümlenebilirliğini ve performansını gözle görülür bir şekilde artırmaya başladı.

Programatik Nedir?

Programatik, gerçek zamanlı veri ve bu veriyi anlamlı öngörülere dönüştüren sofistike algoritmalara dayanarak envanter satın alımının otomatik olarak gerçekleşmesidir. Programatik DSP’ler,ad-exchange’ler, trading desk’ler ve RTB’yi de içine alan genel bir terim haline geldi. 2013’te 22 milyar dolar olan küresel programatik reklam harcamasının 2018 yılında 69 milyar dolara yükselmesi bekleniyor. 2016 içerisinde yapılan tüm mobil reklamların %69.1’i programatik satın alma ile gerçekleşti.

programatik satın alma

Gelişmiş Kuzey Amerika ve Avrupa pazarları, 2014’teki programatik reklam hacminin %63’ünü gerçekleştirdi. Bunun %21’i Avrupa ülkelerinden geldi. Asya- Pasifik ülkelerinin oldukça yüksek büyüme oranlarıyla 2018’de Avrupa ülkelerinin hacimlerini geçmesi bekleniyor.

Emarketer’ın Mart 2015’de, ABD’de perakende sektöründe çalışan pazarlama yöneticileriyle yaptığı bir araştırma programatiğin neden kullanıldığını çok açık bir biçimde ortaya koyuyor. Buna göre araştırmaya katılanların; 1. %91’i medya satın alma etkinliğini ve hedefleme yoğunluğunu arttırmak, 2. %90’ı tüketici ile daha etkili mesajları buluşturmak, 3. %87’si medya ROI hedeflerine ulaşmak ve conversion oranlarını arttırmak, 4. %82’si daha iyi iş sonuçları elde etmek, 5. %75’i marka bilinirliğini arttırmak, 6. %75’i daha etkin bir fiyatlandırmadan yararlanmak, 7. %65’i tüketiciler nezdinde 360 derece görünürlük kazanmak amacıyla programatikten yararlandığı belirtmiş. 2017’nin ilk 6 ayında programatik harcamalar toplam display harcamasını geride bıraktı. Tüm dijital harcamalar içinde programatik’in payı %58 (625 milyon TL) oldu.

Programatik 101’de görüşmek üzere 🙂