Türkiye’de Perakende ve e-Ticaret Penetrasyonu

Pazarlama Nedir?

E-ticaret yani ticaretin elektronik ortamda gerçekleşeni. Tabii ticaret deyince de işin içine pazarlama giriyor. Pazarlamanın kelime anlamı: “Bir malın, bir ürünün, bir hizmetin vb. satışını artırmak amacıyla satış elemanları yetiştirme, piyasa durumunu ve gereksinimini saptama, tanıtma, paketleme gibi etkinliklerin tümü.” olarak geçiyor sözlükte. Amerikan Pazarlama Derneğinin tanımına göre ise: “Pazarlama, bireysel ve kurumsal amaçları tatmin edecek değişimleri sağlamak üzere mal, hizmet ve fikirlerin şekillendirilmesi, fiyatlandırılması, dağıtımı ve tutundurulmasını planlama ve uygulama sürecidir.”

Pazarlama insanoğlu elindeki fazla ürünü takasla değiştirmeye başlamasından beri var olan bir işletme faaliyetidir. Günümüzde ise tüketicinin online ve offline süreci iç içe yaşadığı bir süreç haline gelmeye başladı.  E-ticarette bilinmesi gerekiyor ki her ürünün müşterisi aynı online mecrada değildir. Ürünün müşterisinin bulunduğu mecra araştırılarak ilerlemek doğru olacaktır. Pazara henüz girmemiş bir markanın öncelikle ürünü ve hedef kitlesi ile ilgili benchmarking pazar araştırması yapması gerekmektedir. Cinsiyet, yaş, eğitim durumu, ilgi alanı ve ürün alımında neye dikkat ettiği gibi bilgiler müşteri segmenti yapmayı kolaylaştıracaktır.  Siteye yerleştirilen takip kodu ile  segmente göre ayırdığınız bu kişilerin en çok hangi mecradan, linkten ve reklamdan geldiğini görecek ve böylelikle mecra ve reklam yatırımlarınızı buna göre değiştirebilirsiniz.

Türkiye’de E-Ticaret

Türkiye’de e-ticaret 2016 yılında %24 büyüdü ve 30.8 milyar TL’ye ulaştı. Türkiye’de internet üzerinden satış yapan en az 18.000 tane işletme olduğu öngörülüyor. Bu sayının içinde, sadece instagram üzerinden satış yapan mağazaların yer almadığını düşünüyorum. Çünkü bunu saymak oldukça zor. Dijitalleşen şirketlerde kaynak arttırmadan gelirleri sektör ortalamasının %9 üstünde, karlılıkları da %26 üzerinde büyüme gösteriyor. E-ticaret pazarındaki son dönemlerdeki gelişmelere baktığımızda akıllara n11 internet sitesinde %20 indirimle Mercedes Vito Mixto satılması geliyor. Geçen yıl da 4 saatte 10 otomobil satılmıştı. Elbise alır gibi internetten araba almak kulağa biraz fütüristik geliyor değil mi? Aslında değil. Bu da pazarın ne kadar büyüme imkanı olduğunu gösteriyor bize.

Türkiye’de E-Ticaret Penetrasyonu

prekakendede-eticaretin-payi

Türkiye’de nüfusun %65’e ulaşan akıllı telefon penetrasyonu ve 46 milyon internet kullanıcısı var. Türkiye’de mobilin baş döndürücü yükselişine rağmen henüz iyi bir ivme yakalayamadık. Türkiye’de internet kullanan her 3 kişiden sadece 1’i online alışveriş yapıyor. İnternet üzerinden sık alışveriş yapan kişi sayısı yaklaşık 4 milyon. Nüfusun onda biri bile değil. Burada eksikliği perakendecilerde aramak gerekiyor. Birçok sitenin mobil uyumlu olmaması, ödeme yöntemlerindeki eksiklikler, ulaşım yöntemlerindeki sorunlar, marka algısı yaratılamaması gibi sorunlar yer almakta. İnsanlar kendilerini markalar aracılığıyla ifade etmeyi isterler. Markalar insanın kişiliğini ve nasıl insanlarla beraber olmak istediklerini ifade eder. Müşterilerde de kalite ve marka algısı oturmaya başlandığında karşılıklı olarak bir memnuniyet ortaya çıkacak ve bu da e-ticaretin toplam perakende pazarında payını artıracak.

Dünyada İnternet Penetrasyonu

genel-istatistikler-ademunal

Çin’de 413 milyon kişi online alışveriş yapıyor. Çin nüfusunu 1,4 milyon diye düşünürsek online alışveriş yapan kişi sayısı toplam nüfusun üçte birine denk geliyor.

EMarketer’in Avrupa’da yaptığı araştırmaya göre Batı Avrupa’da, İngiltere’den sonra perakende e-ticaret satışlarında Almanya ikinci sırada yer alıyor. Ülkedeki perakende e-ticaret satışlarının 2017 yılı sonunda 65.13 milyar dolara ulaşması ve 2021 yılı sonunda 86 milyar doları geçmesi bekleniyor. Alman tüketiciler, dijital satın almayı, İngiltere’deki tüketicilerden daha yavaş kabul ettiler. Almanya’nın önde gelen perakendecilerinin birçoğu, dijital operasyonlara muhafazakâr bir yaklaşım gösterdi. Aslında, işlerini yeniden yapılandırmak zorunda kalıp kalmayacaklarını görmek için beklediler. Ancak 2017’de bu tartışmalar geride kaldı ve Almanya’nın perakende sektörünün dijital dönüşümü iyi bir noktada ilerliyor.

Son olarak gülümsemeyi bilmiyorsanız dükkan açmayın. 🙂