X Y Z KUŞAKLARI

X Y Z Kuşaklarıyla Nesillerin Ayrımı

Hiç düşündünüz mü neden bu kuşaklar var? İçinde bulunduğumuz zaman diliminde insanlar neden yaşlarına göre ayrılıyor? Neden aile ve çocuk arasında birçok dönemde anlaşmazlıklar çıkıyor? Bu ve bunun gibi sorunları daha kolay çözebilmek için kuşak araştırmacıları bazı çalışmalar yapmış. Biz de bu çalışmaları iletişim ve pazarlama açısından biraz inceleyelim.

İnsanın içinde bulunduğu ve yaşadığı somut gerçeklikler etrafında soyut bir sınır oluşturuyor. Bu sınırlarda çok kalın duvarlar var. Bu sınırları da bilgi ve tecrübe oluşturuyor. Kuşaklar da tıpkı yaşam tarzları gibi insanı kendisine benzer olmayanlardan ötekileşmeye, uzaklaştırmaya, ayrıştırmaya başlıyor. Kuşak çalışmaları buna hizmet ediyor yani bizim gibi olmayanları anlamamıza, görmemize hizmet ediyor. Dışımızda kalan nesli görünce “Seni kendime ait yargılarla değil sana ait gerçeklerle görüyorum” dememize yardımcı oluyor.

 

Y KUŞAĞI VE ÖZELLİKLERİ

Size biraz içinde bulunduğum Y Kuşağından (1981-2000) bahsetmek istiyorum. Nüfus bakımından Z kuşağından sonra en kalabalık 2. Kuşaktır  Y kuşağı. Y Kuşağı ülke nüfusunun %35’ini karşılıyor yani ülkemizde 27 milyon genç nüfus var.

Y Kuşağının temel özellikleri bilgiye hemen ulaşmaları, teknolojiyi çok iyi kullanmaları ve özgüvenli olmalarıdır. Teknolojide yaşanan sıçramaya şahit olup buna en kolay ayak uyduran nesildir Y kuşağı. Bu kuşağın öne çıkan iş alanları arasında pazarlama, elektronik medya, girişimcilik ve küresel çalışmalar bulunmakta. İnternet üzerinde kurulan organizasyonel ağları oluşturan insanlar genel olarak Y kuşaği içindedirler. Bu kuşak aynı zamanda sosyoloji açısından incelendiğinde farklılıklara saygı, toplumsal bilince önem veren ve iyimser gibi niteliklere sahiptir.

X kuşağı tüm dünyada zor şartlar altında büyümüş ve hayata daha erken atılmışken kendi çocuklarını da kendileri gibi zorluk çekmesin rahat büyüsün diye serbest yetiştirmişlerdir. Bu sebeple Y kuşağı biraz da dik kafalıdır. Rahat büyütülen bu kuşak isteklerine kolayca ulaşabilmesinden dolayı tatminsiz bir kuşak olarak bilinmektedir. Bu kuşağın biraz özgür yetiştirilmesi, bilgiye ulaşım hızları, dünyayı yakından takip edebiliyor olmaları bu nesli biraz daha yaratıcı kıldı. X kuşağının anlatılarını bir çoğumuz duymuşuzdur illaki “Bizim zamanımızda liseden çıkan öğretmen oluyordu, polis oluyordu vs.” Tabi bu Y kuşağına gelince değişti. Y kuşağında eğitim seviyesi beklentisi artık üniversite mezunu oldu ve bu neslin hayata atılması gecikti. Hal böyle olunca ortalama bir üniversite  mezunu 23-24 yaşında iş hayatına başlıyor.

Kuşakların neden oluşturulduğu hakkında ortaya çok fazla teori atılsa da biz bunun iletişim ve pazarlama açısından kullanımını inceleyeceğiz. Y kuşağı çalışanlarının yarısından fazlası yukarıda belirttiğim durumlardan kaynaklanan özgürlük, dik kafalılık ve yaratıcılık özelliklerine bağlı olarak özel uzmanlık gerektiren alanlarda kendi kuşağının daha derin bilgiye sahip olduğunu düşünüyor. Aynı zamanda Bu kuşağın 2/3’i  kendi kuşaklarını en azimli en tutkulu çalışanlar olduğuna inanıyor. Bunun aksini belirtenler de var tabi. Bu kuşağın biraz rahat yetiştirilmesi tembelliği de yanında getiriyor. Daha iyisini yapma kapasitesine sahipken kendini fazla yormayan bu kuşak tembelliğini kullanarak hayatı kolaylaştıracak gelişmelere de imza atıyor.

İnternetin de hayatımıza girmesiyle satın alma şekillerimiz de değişmeye başladı. Y kuşağı internet alışverişlerinde tüm kuşaklar arasında en aktif grup olarak görünmektedir. Üzerine internetin doğduğu bu kuşak online alışverişe yönelik en olumlu tutuma sahip kuşaktır. Y kuşağı alışveriş sitelerinde satın alma yapmadan da dolaşmaktadır. Bu dolaşmanın amacı ürün araştırma ve fiyat karşılaştırmaları yapmak olarak görünmektedir. Tercih edilen siteyi ise arkadaşlarından fikir edinmiştir veya arkadaşlarına bu site hakkında düşüncelerini sormuştur. Y kuşağı erkekleri çevrim içi alışverişlerde elektronik ve bilgisayar donanımları, spor ürünleri ve içki satın alma oranı daha yüksekken, kadınlarda çocuk öğeleri, züccaciye, kozmetik, kitap, hediyelik eşya ve giyim alımlarında baskındır.

KUŞAKLAR ARASI PAZARLAMA TRENDLERİ

Next Generation Recruitment’in kuşaklar arası pazarlama trendleri araştırmasına göre Y kuşağı ile ilgili öne çıkanlar:

 • Y kuşağı alışveriş  yaparken iyi bir ürün yerine iyi bir tüketici deneyimini tercih ediyor.
  %77 tüketici deneyimi           %23 ürün
 • Y kuşağı markanın kendisine e-posta ve sosyal medyadan ulaşmasını istiyor.
  E-posta: %43    Sosyal medya: % 29 Posta: % 16   Outdoor: % 9
 • Y kuşağı, markaların promosyon amaçlı hazırladıkları “markalı oyunları” oynamaya  Z kuşağına göre daha istekli.
  Y kuşağı: % 46       Z kuşağı: % 23
 • Y Kuşağının % 63’ü popüler ürünleri tercih etmektedir.
 • Y kuşağı, Z kuşağına oranla direkt satın almayı daha çok tercih etmektedir.
  Y kuşağı: % 63Z kuşağı: % 55
 • Ünlülerin yer aldığı reklamlar Y kuşağının sadece % 20’sinin dikkatini çekmekte.
 • Y kuşağının % 31’i duygulara hitap eden reklamlardan etkilendiğini belirtiyor.

Hedef kitlesini tespit edip, analizini yapamayan bir markanın hizmetlerinde sorun olur. Kime, hangi bütçeye, hangi gelir düzeyindeki kişiye hitap ettiğinizi bilmezseniz, sürekli deneme/yanılma modunda geçer zamanınız. Marka hedeflediği kitlenin nelerden hoşlandığını bilmeli, nerelerde takıldığını bilmeli ona göre pazarlama stratejsi oluşturmalıdır.